Oficjalna strona szkoły im. Generała Władysława Andersa w Chicago
  • facebook

6 marca 2010 roku młodzież naszej szkoły uczestniczyła w niecodziennym spotkaniu z ciekawym człowiekiem-Sybirakiem – panem Wiesławem Adamczykiem.

Spotkanie zorganizowano  w związku z przypadającą w tym roku 70 rocznicą masowej wywózki Polaków ze wschodniej Polski na Sybir.

Pan Wiesław Adamczyk jest żywą legendą tamtych tragicznych wydarzeń, bowiem jako dziecko był jednym z tych setek tysięcy ludzi pozbawionych domu, ojczyzny, skazanych na poniewierkę, głód, choroby i życie w nieludzkich warunkach . Swoje przeżycia i wielu takich jak on wygnańców opisał w książce i zawarł w dokumentalnym filmie „Zapomniana odyseja”.

Młodzież obejrzała film i z dużym zainteresowaniem słuchała wspomnień autora dotyczących nie tylko pobytu na Syberii, ale również wędrówki przez wiele krajów po opuszczeniu „nieludzkiej ziemi” wraz z wojskiem gen. W. Andersa. Były też ciekawe pytania, na które pan  Adamczyk chętnie i bardzo interesująco odpowiadał.

Oprócz filmu „Forgotten Odyssey”  uczniowie obejrzeli zapis rozmowy jaką przeprowadził z panem Adamczykiem oraz z profesorem Johnem Kulczyckim redaktor stacji  WTTW celem przybliżenia tych tragicznych wydarzeń widowni amerykańskiej. W tej rozmowie poruszono bardzo ważne tematy: wywózki na Sybir i zbrodnię katyńską.

Była to wspaniała lekcja historii.

Anna Kubiczek