Oficjalna strona szkoły im. Generała Władysława Andersa w Chicago
  • facebook

Wychowawczyni Dorota Malinowska

Uroczystość z okazji Świąt Wielkanocnych w naszej szkole odbyła się w sobotę 12 kwietnia 2014 r. Wzięli w nim udzia łrodzice, nauczyciele, goście – organizacji polonijnych oraz wszyscy uczniowie szkoły. Życzenia świąteczne przekazała zebranym dyrektor szkoły, pani Wanda Penar. Przedstawienie oraz dekoracje, którego celem było przybliżenie zwyczajów i tradycji wielkanocnych przygotowały panie: Maria Ciastoń i Agata Wodziński wraz z uczniami klasy Ia I Ib.  Oczywiście nie zabrakło także stołu wielkanocnego, a na nim tradycyjnych wielkanocnych potraw, które przygotowali rodzice i nauczyciele. Wszystkie przyniesione pokarmy poświęcił proboszcz przy parafii św.Tekli ksiądz Gene Dyer. Na stole znalazły się jajka, szynki, baby, świąteczne ciasta oraz wielkanocno – wiosenne dekoracje. Było kolorowo i świątecznie.

Wiesława Dziedzic

Dnia 1 kwietnia 2014 r. dwudziestu czterech uczniów naszej szkoły  przystąpiło do Sakramentu Bierzmowania. Dary Ducha Świętego spłynęły na młodzież z rąk ks. biskupa Andrzeja Wypycha. Uczniowie długo przygotowywali się do tej chwili rozważając Pismo Święte i zgłębiając Katechizm. Młodzież aktywnie uczestniczyła we Mszy Świętej – uczniowie ubogacili liturgię śpiewem, odczytaniem Ewangelii i darami dziękczynienia złożonymi na ołtarzu. Podczas wygłoszonej homilii ksiądz biskup podkreślał, że dary otrzymane w sakramencie Ducha Świętego umacniają kroki chrześcijanina na drodze wiary i miłości sprawiając, że jego zachowanie jest miłe zarówno ludziom jak i Bogu. Młodzieży przyjmującej sakrament Jego Ekscelencja życzył wytrwałości i ufności w wolę Ducha Świętego.

Na zakończenie Eucharystii  pani dyrektor Wanda Penar podziękowała ks. Biskupowi za udzielenie młodzieży Sakramentu Bierzmowania, katechetce p. Ani Franczyk za przygotowanie uczniów a rodzice wyrazili swą wdzięczność wręczając kapłanowi kwiaty.

 

Wiosna to nieśmiałe  promienie słońca, zielone  pąki na drzewach i pierwsze kwiaty, to radosne ćwierkanie ptaków i powiew ciepłego wiatru.

  Zespół artystyczny “Czerwone maki”wystąpił 23 marca 2014 r.właśnie z takim wiosennym, radosnym programem na spotkaniu towarzyskim Gminy 120 w Związku Narodowym Polskim.

Powitaliśmy Wiosnę, niestety na razie tylko kalendarzową, bowiem aura w tym roku spłatała nam figla i zima nas nie opuszcza. Uczniowie przebrani w kolorowe stroje wierszem i piosenką złożyli życznia wszystkim a zwłaszcza  paniom z okazji niedawno obchodzonego Dnia Kobiet. Na scenie pojawili się panowie w czarnych kapeluszach, którzy zaprosili nas na krótką wędrówkę przez wieki. Był Adam i  Ewa, rycerz , księżniczka i współczesna para, motylki, było wiosennie i kolorowo.Na koniec pszczólka Maja i Gucio wprowadzili Wiosnę. Program przygotowała Wiesława Dziedzic, akompaniował p.Janusz Pliwko. Występ naszych artystów został nagrodzony gromkimi brawami.

 

15 marca 2014r.uczniowie klas:VIIIa i VIIIb mieli egzamin przed Bierzmowaniem.W Komisji Egzaminacyjnej  była p. dyrektor Wanda Penar oraz panie katechetki: Anna Franczyk i Ewa Wejda

Każdy z kandydatów  musiał opowiedzieć o swoim Patronie, którego  wybrał oraz odpowiedzieć na wylosowane pytania. Uczniowie byli dobrze przygotowani, egzamin przebiegał  sprawnie.

 

9 marca 2014 r.w kościele św. Władysława z inicjatywy Niezależnej Grupy Motocyklowej Anders  odbyły się obchody ku pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podczas mszy św. z  pocztem sztandarowym wystąpili : Marcin Nieradka, Julia Rywak i Patrycja Malik. Po uroczystościach w kościele nasz szkolny zespół “Czerwone maki” wziął udział w koncercie .