Oficjalna strona szkoły im. Generała Władysława Andersa w Chicago
  • facebook

Document3-page-001                                                    Wanda Penar – dyrektor

 

W niedzielę 17 maja 2015 r. absolwenci  naszej szkoły wzięli udział w uroczystej Mszy św., która odbyła się w Bazylice św.Jacka w Chicago.

16 maja zakończyliśmy rok szkolny 2014/2015. Po uroczystej mszy św.  którą odprawił ksiądz Adam Styc, klasy “0”do kl.VI spotkały się z wychowawcami w salach lekcyjnych, by z ich rąk odebrać upragnione świadectwa i wyróżnienia. Klasy VII, VIII i Liceum otrzymały je podczas uroczystości, która odbyła się w kościele. Pani dyrektor Wanda Penar wręczyła świadectwa i nagrody książkowe maturzystom i ósmoklasistom. Nie zabrakło dyplomów, gratulacji dla najlepszych uczniów oraz kwiatów dla nauczycieli. Były podziękowania dla rodziców, którzy aktywnie uczestniczyli w życiu szkoły.

Pani dyrektor w swoim przemówieniu przypomniała wszystkim uczniom o zasadach bezpiecznego wypoczynku, ale przede wszystkim życzyła im udanych wakacji, pełnych niezapomnianych przygód oraz wrażeń.

Zakończenie roku było również dobrą okazją dla uczniów, aby podziękować pani dyrektor, nauczycielom i  rodzicom za ich trud , cierpliwość i pracę przez cały rok szkolny.

Pożegnaliśmy również uczniów klasy III liceum.

Wszystkim im życzymy sukcesów w nowych szkołach, a w życiu – wytrwałego dążenia do celu “by spełniać swoje marzenia”! Powodzenia!

 

Dzień Matki to święto obchodzone praktycznie na całym świecie, lecz w zależności od kraju w różnych terminach. W Polsce święto to przypada zawsze 26 maja. Jednak w Stanach Zjednoczonych – podobnie jak w większości krajów świata – jego data jest ruchoma i przypada w drugą niedzielę maja, W przeddzień tego święta -9 maja, uczniowie klasy VIIIb zaprosili rodziców dla których   przygotowali  krótki program.  Wszyscy przeżywali uroczystość już od samego rana. Były wiersze, życzenia i kwiaty. Rodzice byli zadowoleni i wzruszeni. Ten dzień był prawdziwym świętem dla rodziców, którzy przy kawie i cieście mogli spędzić wspólne chwile z dziećmi,

 

W sobotę 9 maja 2015r. w Parafii  św. Tekli miała miejsce uroczystość Pierwszej Komunii św. dzieci uczęszczających do polskiej szkoły. Mszy św. przewodniczył ks. Adam Styc, który wygłosił także do zebranych okolicznościowe kazanie. Sakramentu Komunii udzielił ks.proboszcz Gene Dyer.
Dzieci przygotowywała katechetka Maria Słowik.
Po raz pierwszy Pana Jezusa do swojego serca przyjęło w tym roku 23. dzieci. Na Mszy św. oprócz Rodziców, rodzin oraz bliskich obecna była pani dyrektor Wanda Penar a także wychowawczynie .

Dzieciom pierwszokomunijnym życzymy dużo radości i wierności Chrystusowi pozostającemu z nami pod postacią Chleba.

 

6 maja 2015r. odbył się w Drury Lane w Oakbrook , uroczysty bankiet Catechetical and Youth Ministries Awards podczas którego pani Wanda Penar dyrektor Polskiej Szkoły im. gen.Władysława Andersa  była jedną z ośmiu osób wyróżnionych przez archidiecezję chicagowską. Wyróżnienie  wręczył  arcybiskup Blase Cupich. Na uroczystości byli obecni: mąż pani dyrektor, księża:  Łukasz Kleczka i Adam Styc z Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Merrillville oraz katechetki i nauczycielki z naszej szkoły.

Gratulujemy pani Dyrektor  otrzymania nagrody i życzymy kolejnych sukcesów w życiu zawodowym i rodzinnym, poczucia, że wszystko idzie we właściwym kierunku i dużo szczęścia.

                                              

 

                                           Lecz w naszej mowie, w tym przedziwnym dziwie,

                                             Świat się tak nazywa, jakim jest prawdziwie

                                             Bez ksiąg i bez nauk, lecz w zadumie niemej

                                             My jedyni jeszcze coś-niecoś tu wiemy .”

       W  ostatnią sobotę  kwietnia  ,tj.28.04.2015 roku,uczniowie III klasy  liceum  przystąpili  do ustnego egzaminu  maturalnego.Wśród nich znalazła się jedna dziewczynka-Jassica Durek oraz 5 chłopców; Mateusz Drozd, Marthin Pecak, Jakub Glebocki, Jacub Stos  i  Philip Wdowiak.Po wcześniej napisanym teście gramatyczno-językowym czekał ich sprawdzian wiedzy  z zakresu historii  i  literatury  polskiej. Zaledwie sześcioosobowa grupa  młodzieży  z właściwą  tej okazji dawką emocji odpowiadała na wylosowane pytania  przed komisją  w składzie:p.dyrektor- Wanda Penar,p Małgorzata H wychowawczyni klasy II liceum oraz  p. Sylwia Babińska-nauczycielka  klasy maturalnej.

Podekscytowanym maturzystom towarzyszyli rodzice- mocno trzymający kciuki za swoje pociechy .Mamy  z trójki klasowej –jako przedstawicielki całego grona zadbały o piękny i pyszny wystrój stołu ,na którym nie zabrakło tortu  z napisem „MATURA 2015.”Pierwszy ważny egzamin został  zdany przez wszystkich wspaniale…:)

 

                                                                          Sylwia  Babińska