Oficjalna strona szkoły im. Generała Władysława Andersa w Chicago
  • facebook

JASEŁKA „Cud Betlejemskiej nocy”
„ Święty czas, to radosny czas.
Zobacz ile serca jest w nas.
Gdy w kręgu świątecznym
wirują dziś, nasze nadzieje
na nowe dni”
Boże Narodzenie jest najbardziej oczekiwanym i niezwykle ważnym okresem w polskiej tradycji. Tuż przed świętami, 14 grudnia 2014 roku w Polskiej Szkole im. Gen. Wł.Andersa w Chicago odbyły się tradycyjne jasełka. W Sali gimnastycznej zebrali się: goście,nauczyciele, uczniowie i ich rodzice. Wszystkich zebranych powitała serdecznie pani dyrektor Wanda Penar. Pastorałki: “Świeć gwiazdeczko”, i” Gore gwiazda Jezusowi” w wykonaniu przedszkolaków i uczniów klas “0”- II pod czułym okiem p.Brygidy Urban, Marioli Więcek, Marii Ciastoń, Agaty Wodzińskiej wprowadziły zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. Następnie uczniowie klasy VIB zaprezentowali scenkę wprowadzającą do przedstawienia.
Wszyscy z zainteresowaniem oglądali wędrówkę Józefa i Maryi i obojętność miejscowych gospodarzy na los utrudzonych przybyszy. Święta Rodzina nocuje w stajence. Jednak to do nich i małego Jezuska przybyli z pokłonem pasterze, kładą przed Świętą Rodziną mleko, chleb, ser i pieluszki, Trzej Krółowie niosą dary, aniołowie śpiewają , rodzice: polską kolędę i biały opłatek, dzieci -zabawki, Strażak, Kucharz, Rybak, Żołnierz, Lekarz oddają Dzieciątku hołd i zanoszą prośby : żeby nikt nie umierał z głodu, ludzie byli szczęśliwi, żeby Polska była bezpieczna i pokój był na świecie. Te wspólczesne dary – uzmysławiają nam istotę żłóbka w odniesieniu do czasów, w których przyszło nam żyć.
Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, przeplatana była kolędami i pastorałkami w wykonaniu szkolnego zespołu “Czerwone maki”. W przedstawieniu wzięło udział ponad 60 uczniów z klas IV-VIII pod opieką nauczycieli: p.Marii Kobylarczyk, Marii Serafin, Danuty Stec, Barbary Kubik, Doroty Malinowskiej. Za całość przedstawienia odpowiedzialne były: Wiesława Dziedzic i Ewa Wejda a akompaniował p.Janusz Pliwko.
Ogromne zaangażowanie młodych aktorów, nauczycieli i rodziców opłaciło się, gdyż przedstawienie podobało się i wszyscy zasłużyli na wielkie brawa.Natomiast dzieci miały możliwość uczestniczenia w tradycji, a także możliwość zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych. Wszystkim młodym artystom serdecznie dziękuję za udział w przedstawieniu, nauczycielom za przygotowanie scen.
Na zakończenie pani dyrektor Wanda Penar podziękowała wszystkim za pomoc w przygotowaniu Jasełek i złożyła świąteczne życzenia.

Wiesława Dziedzic