Oficjalna strona szkoły im. Generała Władysława Andersa w Chicago
  • facebook

Pamięć historii siłą narodu

Obchody Święta Niepodległości w Szkole Polskiej im. Generała Władysława Andersa

 

      10 listopada 2012 roku uczniowie naszej szkoły obchodzili 94. rocznicę rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.Monataż słowno-muzyczny przygotwany przez naszych wychowanków zwracał uwagę na bardzo ważne dla nas wydarzenia historyczne z okresu 1795-1918 a prezentowane teksty oddawały ducha tych czasów i podkreślały wiarę i nadzieję, z jaką nasi przodkowie walczyli o wolność naszej Ojczyzny i nas wszystkich. Przedstawienie wzbogacała prezentacja multimedialna, elementy pantomimy oraz archiwalne nagrania pieśni patriotycznych.

 

Bez pamięci nie ma świadomego narodu, bez pamięci o historii nie ma narodowej tożsamości. Dlatego tak ważnym obowiązkiem, dla nas Polaków, (niezależnie od miejsca zamieszkania) jest pamięć a zadniem polskiej szkoły poza granicami  kraju  jest nauka historii i uczenie patriotyzmu.

 

Historia, jej nauczanie i pielęgnowanie, to fundamenty patriotyzmu . Nauka historii jest niezbędna do zrozumienia współczesnego świata, zrozumenia, kim jako naród jesteśmy i co wpłynęło na nasze ukształowanie.Ona buduje tożsamość każdego z nas, to dzięki niej  znamy  nasze korzenie,wiemy, skąd przybyliśmy, i jak wyglądała ta droga. Bez niej, bez pamięci o przodkach, naród traci swoją tożsamość i siłę wynikającą ze swojej przeszłości.

 

Piękną lekcję historii, uroczystość z okazji Święta Niepodległości zorganizowali uczniowie klas VI, I i III liceum pod przewodnictwem nauczycieli: p. Magdaleny Siwuli, Sylwii Babińskiej i Anny Jaszczyk. W uroczystościach uczestniczyli między innmi: Wanda Juda – komisarka z Okręgu XIII ZNP, Bohdan Horoszowski – Polish Home Army AK były żołnierz , Zygmunt Goliński – przedstawiciel Placówki 90 SWAP oraz Elżbieta i Stanisław Wajdeman – żołnierz z armii gen. Władysława Andersa.

 

Anna Jaszczyk & Sylwia Babińska