Oficjalna strona szkoły im. Generała Władysława Andersa w Chicago
  • facebook

W drugą niedzielę maja  obchodzone jest święto, bardzo ważne dla wszystkich dzieci – małych i dużych – DZIEŃ MATKI, w czerwcu Dzień Ojca.  Ponieważ zajęcia w naszej szkole kończą się w maju program został przygotowany dla mamy i taty.  Życzenia , wiersze i piosenki wykonali uczniowie klasy VII b . Scenariusz przygotowała Wiesława Dziedzic a akompaniował p.Janusz Pliwko.

Była też inscenizacja „Pani Twardowskiej „ A.Mickiewicza, którą przedstawili członkowie naszego Teatrzyku Szkolnego. W roli Twardowskiego – Maciek Grzeszczak, Mefistofil – Wiktoria Kosińska , Pani Twardowska – Natalia Strychalski , Szewc – Jakub Głębocki, Narratorzy : Oliwia Żurniewicz, Marcin Nieradka, Natalia Strychalski. Inscenizację przygotowały: W.Dziedzic i M.Machnica

Prawie każdy kraj ma swój dzień, kiedy świętuje się Dzień Matki.
Obchodzony jest wszędzie podobnie –  w Polsce 26 maja.

Mamy dostają drobne upominki, laurki, kwiaty.

Wiesława Dziedzic

Bóg się rodzi dla wszystkich – pod takim tytułem już po raz kolejny wystawione zostały Jasełka w Polskiej Szkole im. Generała Władysława Andersa. Jasełka od wielu lat są nieodłącznym elementem tradycji polskiej szkoły w Chicago, która w szczególny czas Bożego Narodzenia gromadzi w swych murach Rodaków, by wspólnie przeżywali cud narodzin naszego Zbawiciela. Przedstawienie nie odbyłoby się bez zaangażowania dyrektor szkoły p. Wandy Penar oraz przychylności księdza proboszcza parafii Świętej Tekli, ksiedza Gene Dyre’a.

18 grudnia 2010 roku dzieci i młodzież przygotowywane przez swoich wychowawców i nauczycieli, pod kierownictwem tegorocznej scenarzystki uroczystości, pani Jadwigi Cisowskiej i jej asystentki Anny Jaszczyk zaprezentowali szerokiej publiczności przedstawienie jasełkowe wprowadzając gości w jakże wyjątkową atmosferę Świat Bożego Narodzenia.

Józef i Maryja jak co roku udali się w swoją wędrówkę w poszukiwaniu noclegu. Herod jak zwykle kipiał nienawiścią i złością. Trzej Królowie podązali za gwiazdą, a „pastuszkowie mili” pilnowali stajenki. Tradycyjne sceny Bożego Narodzenia przeplatane były kolędami i pastorałkami w wykonaniu naszych pociech, dzieci z klas najmłodszych i uczniow liceum. Śpiew kolęd (przy akompaniamencie szkolnego wirtuoza p. Januszka Pliwko), przepiękna dekoracja (w wykonaniu p. Marty Machnicy), stroje i gra naszych cudownych aktorów-amatorów nie tylko odtworzyły wydarzenia z betlejemskiej groty ale także – lub przede wszystkim stworzyły wyjątkowy klimat nadchodzących świąt.

Oczywiście nie odbyło się bez małych wpadek i tremy – zresztą zgodnie z zapowiedzią otwierającej uroczystość uczennicy klasy II, która przed odsłonięciem kurtyny, wdzięcznie ogłosiła, iż mali wykonawcy „sami nie wiedzą czy im się to [przedstawienie] uda”.

W nagrodę za trud, tremę i dni prób na uroczystość dotarł sam Święty Mikołaja, który oprócz reniferów miał ze sobą wór prezentów – zarówno dla dzieci przygotowujących przedstawienie jak i dla najmłodszych zgromadzonych na sali.

* * *

Dziękujemy wychowankom, dyrekcji, nauczycielom i rodzicom, którzy swoją pracą i zapałem przyczynili się do powstania tegorocznych Jasełek.

Anna Jaszczyk

„ Ojczyzna    to pamięć  I  groby…”

Ta myśl   J. Piłsudskiego  przyświecała  organizatorom   przedsięwzęcia  -uczczenia  92 rocznicy  odzyskania przez Polskę  niepodległości. I  znów  w Polskiej   Szkole  im. Gen. Wł. Andersa  rozbrzmiały patriotyczne strofy, wzruszające pieśni  żołnierskie  i religijne-odsłaniające  karty naszej bogatej historii.Po raz kolejny montażem słowno-muzycznym  ,chwilą skupienia  i   refleksji  oddano hołd  pomordowanym  ,poległym za wolność   Najjaśniejszej  Rzeczypospolitej  .

W sobotnie przedpołudnie -6 listopada  2010 roku, w przededniu  wielkiej rocznicy  grono nauczycieli  wraz z uczniami  szkoły podstawowej ,liceum oraz reprezentantami  rodziców oglądało  program uświetniający te wydarzenia.Młodzież z klasy II liceum  pod kierunkiem wychowawczyni- Sylwii Babińskiej  przygotowała  widowisko poetycko-muzyczne z elementami pantomimy ,aby sugestywnie oddziałując na różne zmysły,przywołać obrazy z przeszłości Polski,oddać dramat narodu w jarzmie niewoli aż po radosne chwile wyzwolenia.Oprawę muzyczną  zagwarantował nasz niezastąpiony  akompaniator-p. Janusz Pliwko.Była to niecodzienna, interesująca lekcja historii.

Na wstępie głos zabrała p. dyrektor Wanda Penar ,witając zgromadzonych,przypominając cel spotkania  oraz obowiązki,jakie  spoczywają na nas –kolejnym pokoleniu ,które musi zgłębiać wiedzę, czcić pamięć  o tych, którzy zginęli w obronie Ojczyzny.Pogratulowała  też pomysłu organizatorom imprezy-jako że każda z klas  otrzymała na koniec krzyżówkę- zadanie  w formie  repetytorium sprawdzającego,ile tez widzowie zapamiętali  z owej akademii..       Występom młodzieży towarzyszyły: zaciekawienie ,skupienie, a na koniec gromkie oklaski…Słów kilka należy też  wspomnieć o  wymownej scengrafii-  portrecie Wielkiego Wodza- Józefa Piłsudskiego –w otoczeniu pięknych kwiatów ,nad nim cytowanego powyżej credo Marszałka –„Ojczyzna to pamięć i groby”…Nieopodal  wspomnianego wizerunku  stał biały krzyż wśród suchych liści  ,a na nim widniał napis: „Non omnis moriar-Tym,co polegli w obronie Ojczyzny”..W trakcie  koncertu zapalono pod  nim symboliczny  znicz i położono wiązankę  kwiatów…Tak oto po raz kolejny dowiedliśmy słuszności słów Cycerona- ”Historia jest nauczycielką życia.”

Sylwia Babińska

23 pazdziernika 2010 r. był dniem wyjątkowym dla wszystkich pierwszoklasistów  w Polskiej Szkole im.  gen. Wł. Andersa. Uczniowie klasy I a i I b zostali przyjęci do braci szkolnej i pasowani  na pełnoprawnych żaków. Klasa I a liczy 15 uczniów i jej wychowawczynią   jest p. Anna Andrzejczak; zaś do klasy I b uczęszcza 17 uczniów  a wychowawczynią  jest p. Danuta Stec.

Na wstępie dyrektor szkoły  p.Wanda Penar  powitała wszystkich zebranych. Następnie uczniowie z dużym przejęciem,  zaprezentowali  swoje umiejętności  w przygotowanym wcześniej programie artystycznym. Na program składały się  wiersze i piosenki. Po czym miał miejsce akt ślubowania I pasowania na uczniów kl. I. Wszyscy uczniowie przypieczętowali ten fakt ,odciskiem palca.

Z okazji tego wydarzenia rodzice przygotowali dla swoich pociech poczęstunek i drobne upominiki.

Anna Andrzejczak

„ Przechodniu, powiedz Polsce,

żeśmy polegli wierni jej służbie.”

Każdego roku w pazdzierniku w  Polskiej Szkole im. gen.Władysław Andersa obchodzone jest Święto Patrona Szkoły i Dnia Nauczyciela. W tym roku święto przypadło na dzień 16 pazdziernika 2010r. i zbiegło się z jubileuszem 20- lecia pracy na stanowisku dyrektora Pani Wandy Penar. Okazji do świętowania było więc wiele. Wszystkie znalazły odzwierciedlenie w przygotowanym programie artystycznym.

Obchody Święta Patrona Szkoły rozpoczęły się uroczystą Mszą św.którą odprawił ks. Paweł Komperda przypominając o jeszcze jednym wżnym wydarzeniu, jakim był wybór papieża – Jana Pawła II 16 pazdziernika 1978 r.  Po mszy św. wszyscy uczniowie, nauczyciele, rodzice , zaproszeni goście i weterani  wzięli udział w uroczystym montażu poetycko-muzycznym, który zaprezentowali uczniowie naszej szkoły. Wysłuchaliśmy wiele pięknych wierszy, fragmentów prozy i pieśni  mówiących o miłości ojczyzny i bohaterstwie żołnierza spod Monte Cassino.Program przygotowały nauczycielki naszej szkoły W.Dziedzic, M.Machnica i A.Kubiczek. Akompaniował pan Janusz Pliwko.

Honorowym  gościem uroczystości był pan Andrzej Pilecki- syn rotmistrza Witolda Pileckiego bohatera II wojny światowej.Uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć wystawę  o życiu i działalności rotmistrza, która została zaprezentowana w kaplicy przy kościele św.Tekli.

Występ uczniów z patriotycznym programem i prezentowana wystawa były żywą lekcją historii.

Wiesława Dziedzic

 

 

 

JAK DAWNIEJ, JAK TERAZ, TAK I W PRZYSZŁOŚCI

JEDNYM NAJLEPSZYM, NIEZASTĄPIONYM

ŚRODKIEM PRZEKAZU INFORMACJI,

SPOSOBEM WYCHOWANIA CZŁOWIEKA

POZOSTANIE DRUGI CZŁOWIEK: NAUCZYCIEL.

[ Ks. Mieczysław Maliński]

W sobotni poranek 16 października 2010 w Polskiej Szkole im. Gen. Władysława Andersa  odbyła się uroczystość z okazji święta Komisji Edukacji Narodowej czyli popularnie nazywany Dzień Nauczyciela.

Uroczystość tym bardziej szczególna, że w tym roku szkolnym przypada rocznica   20-tu lat pracy na stanowisku dyrektora szkoły Pani Wandy Penar.

Obchodom Dnia Nauczyciela przewodziła myśl Ks. M. Malińskiego, zawarta powyżej , w mottcie. Tym samym organizatorki tej uroczystości, Panie Marta Machnica i Wiesława Dziedzic, oraz  Anna Kubiczek,  położyły nacisk na pracę z dziećmi, na potrzebę okazywania dzieciom serca, zrozumienia ich potrzeb.

Nauczyciel musi mieć pasję i serce, aby jak najlepiej wykonywać swój zawód, który jest powołaniem i płynie z potrzeby…serca właśnie.

Część artystyczna przygotowana przez uczniów z klasy 7a zawierała treści pogodne, poświęcone nauczycielom, przedmiotom szkolnym i trudnościom jakich przysparzają one uczniom. W pogodnym nastroju, z przymrużeniem oka, uczniowie zaprezentowali się bardzo dobrze. W programie wykorzystano liczne piosenki, ułożone do znanych melodii, łatwo wpadających w ucho. Od strony muzycznej dzieci przygotowywał niezastąpiony, szkolny akompaniator Pan Janusz Pliwko.

W trakcie programu odśpiewano uroczyste „Sto lat” dla nauczycieli i w tym czasie uczniowie obdarowali  swoich wychowawców i zaproszonych gości kwiatami i złotymi sercami.

Po części artystycznej, wspólnej dla wszystkich uczących w szkole,  nastąpiła część-niespodzianka wyłącznie dla Pani Dyrektor Wandy Penar.

28 lat pracy w szkole, w tym 20 lat na stanowisku dyrektora szkoły,  to ogromny „szmat” czasu, wiele pracy, wiele wypuszczonych uczniów, kolejne pokolenia.

Pani Wanda Penar jest wspaniałą organizatorką, pod której rządami Szkoła Polska im. Gen. Władysława Andersa rozkwitła i nabrała znaczenia w środowisku polonijnym.

Wymaga od siebie i od Grona Pedagogicznego wiele, ale temu, czego wymaga, przewodzi zawsze myśl, że ma być to z pożytkiem dla dzieci.

Wszystko co spotka szkołę, spotka w ostateczności uczniów.

Dbałość o tradycje polskie, o kontakty z Weteranami, o przybliżenie uczniom tej Polski, która dla Pani Wandy jest szczególnie bliska i kochana, to główne założenia Jej działalności i pracy.Za tę pracę, za okazywane uczniom serce, za zrozumienie potrzeb drugiego człowieka  uczniowie szkoły, Grono Pedagogiczne, Rodzice uczcili tę rocznicę.

Były kwiaty, życzenia od poszczególnych klas, olbrzymie złote serce od uczniów i nauczycieli i ogromny bukiet od Grona Pedagogicznego, które wręczyło również Pani Dyrektor, okolicznościowy album złożony z fotografii przypominających te 20 lat pracy dyrektorskiej.

Na zakończenie uczeń klasy 5b Sebastian Szymański zagrał dla Pani Dyrektor Concertino   G-dur Adolfa Hubera.

Do życzeń przyłączyli się zaproszeni goście wierni Przyjaciele szkoły.

Uroczystości Dnia  Nauczyciela zakończył wspólny obiad i Jubileuszowy tort jubileuszowy.

Marta Machnica

18 września 2010 roku wszyscy uczniowie oraz nauczyciele uczestniczyli we Mszy św.w intencji rozpoczętego w naszej szkole roku szkolnego 2010/2011

Mszę odprawił nasz duchowy opiekun ks.Paweł Komperda. Z pocztem sztandarowym wystąpili uczniowie kl. III liceum: Kasia Skórka, Anetka Rzepka i Paweł Miś.Modlitwę wiernych czytali uczniowie klasy V B.

Po uroczystym nabożeństwie głos zabrała pani dyrektor Wanda Penar, która przedstawiła nowego proboszcza parafii św.Tekli Gene Dyer a uczniowie naszej szkoły przywitali go bukietem kwiatów.

Wakacje dobiegły końca i w dniu 11 września 2010 roku spotkaliśmy się ponownie – wypoczęci, pełni zapału do nauki.

Wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli powitała serdecznie pani dyrektor Wanda Penar, która życzyła udanego, pełnego sukcesów roku a ksiądz Paweł Komperda udzielił wszystkim błogosławieństwa.