Oficjalna strona szkoły im. Generała Władysława Andersa w Chicago
  • facebook

„ Przechodniu, powiedz Polsce,

żeśmy polegli wierni jej służbie.”

Każdego roku w pazdzierniku w  Polskiej Szkole im. gen.Władysław Andersa obchodzone jest Święto Patrona Szkoły i Dnia Nauczyciela. W tym roku święto przypadło na dzień 16 pazdziernika 2010r. i zbiegło się z jubileuszem 20- lecia pracy na stanowisku dyrektora Pani Wandy Penar. Okazji do świętowania było więc wiele. Wszystkie znalazły odzwierciedlenie w przygotowanym programie artystycznym.

Obchody Święta Patrona Szkoły rozpoczęły się uroczystą Mszą św.którą odprawił ks. Paweł Komperda przypominając o jeszcze jednym wżnym wydarzeniu, jakim był wybór papieża – Jana Pawła II 16 pazdziernika 1978 r.  Po mszy św. wszyscy uczniowie, nauczyciele, rodzice , zaproszeni goście i weterani  wzięli udział w uroczystym montażu poetycko-muzycznym, który zaprezentowali uczniowie naszej szkoły. Wysłuchaliśmy wiele pięknych wierszy, fragmentów prozy i pieśni  mówiących o miłości ojczyzny i bohaterstwie żołnierza spod Monte Cassino.Program przygotowały nauczycielki naszej szkoły W.Dziedzic, M.Machnica i A.Kubiczek. Akompaniował pan Janusz Pliwko.

Honorowym  gościem uroczystości był pan Andrzej Pilecki- syn rotmistrza Witolda Pileckiego bohatera II wojny światowej.Uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć wystawę  o życiu i działalności rotmistrza, która została zaprezentowana w kaplicy przy kościele św.Tekli.

Występ uczniów z patriotycznym programem i prezentowana wystawa były żywą lekcją historii.

Wiesława Dziedzic

 

 

 

JAK DAWNIEJ, JAK TERAZ, TAK I W PRZYSZŁOŚCI

JEDNYM NAJLEPSZYM, NIEZASTĄPIONYM

ŚRODKIEM PRZEKAZU INFORMACJI,

SPOSOBEM WYCHOWANIA CZŁOWIEKA

POZOSTANIE DRUGI CZŁOWIEK: NAUCZYCIEL.

[ Ks. Mieczysław Maliński]

W sobotni poranek 16 października 2010 w Polskiej Szkole im. Gen. Władysława Andersa  odbyła się uroczystość z okazji święta Komisji Edukacji Narodowej czyli popularnie nazywany Dzień Nauczyciela.

Uroczystość tym bardziej szczególna, że w tym roku szkolnym przypada rocznica   20-tu lat pracy na stanowisku dyrektora szkoły Pani Wandy Penar.

Obchodom Dnia Nauczyciela przewodziła myśl Ks. M. Malińskiego, zawarta powyżej , w mottcie. Tym samym organizatorki tej uroczystości, Panie Marta Machnica i Wiesława Dziedzic, oraz  Anna Kubiczek,  położyły nacisk na pracę z dziećmi, na potrzebę okazywania dzieciom serca, zrozumienia ich potrzeb.

Nauczyciel musi mieć pasję i serce, aby jak najlepiej wykonywać swój zawód, który jest powołaniem i płynie z potrzeby…serca właśnie.

Część artystyczna przygotowana przez uczniów z klasy 7a zawierała treści pogodne, poświęcone nauczycielom, przedmiotom szkolnym i trudnościom jakich przysparzają one uczniom. W pogodnym nastroju, z przymrużeniem oka, uczniowie zaprezentowali się bardzo dobrze. W programie wykorzystano liczne piosenki, ułożone do znanych melodii, łatwo wpadających w ucho. Od strony muzycznej dzieci przygotowywał niezastąpiony, szkolny akompaniator Pan Janusz Pliwko.

W trakcie programu odśpiewano uroczyste „Sto lat” dla nauczycieli i w tym czasie uczniowie obdarowali  swoich wychowawców i zaproszonych gości kwiatami i złotymi sercami.

Po części artystycznej, wspólnej dla wszystkich uczących w szkole,  nastąpiła część-niespodzianka wyłącznie dla Pani Dyrektor Wandy Penar.

28 lat pracy w szkole, w tym 20 lat na stanowisku dyrektora szkoły,  to ogromny „szmat” czasu, wiele pracy, wiele wypuszczonych uczniów, kolejne pokolenia.

Pani Wanda Penar jest wspaniałą organizatorką, pod której rządami Szkoła Polska im. Gen. Władysława Andersa rozkwitła i nabrała znaczenia w środowisku polonijnym.

Wymaga od siebie i od Grona Pedagogicznego wiele, ale temu, czego wymaga, przewodzi zawsze myśl, że ma być to z pożytkiem dla dzieci.

Wszystko co spotka szkołę, spotka w ostateczności uczniów.

Dbałość o tradycje polskie, o kontakty z Weteranami, o przybliżenie uczniom tej Polski, która dla Pani Wandy jest szczególnie bliska i kochana, to główne założenia Jej działalności i pracy.Za tę pracę, za okazywane uczniom serce, za zrozumienie potrzeb drugiego człowieka  uczniowie szkoły, Grono Pedagogiczne, Rodzice uczcili tę rocznicę.

Były kwiaty, życzenia od poszczególnych klas, olbrzymie złote serce od uczniów i nauczycieli i ogromny bukiet od Grona Pedagogicznego, które wręczyło również Pani Dyrektor, okolicznościowy album złożony z fotografii przypominających te 20 lat pracy dyrektorskiej.

Na zakończenie uczeń klasy 5b Sebastian Szymański zagrał dla Pani Dyrektor Concertino   G-dur Adolfa Hubera.

Do życzeń przyłączyli się zaproszeni goście wierni Przyjaciele szkoły.

Uroczystości Dnia  Nauczyciela zakończył wspólny obiad i Jubileuszowy tort jubileuszowy.

Marta Machnica