Oficjalna strona szkoły im. Generała Władysława Andersa w Chicago
  • facebook

Bóg się rodzi dla wszystkich – pod takim tytułem już po raz kolejny wystawione zostały Jasełka w Polskiej Szkole im. Generała Władysława Andersa. Jasełka od wielu lat są nieodłącznym elementem tradycji polskiej szkoły w Chicago, która w szczególny czas Bożego Narodzenia gromadzi w swych murach Rodaków, by wspólnie przeżywali cud narodzin naszego Zbawiciela. Przedstawienie nie odbyłoby się bez zaangażowania dyrektor szkoły p. Wandy Penar oraz przychylności księdza proboszcza parafii Świętej Tekli, ksiedza Gene Dyre’a.

18 grudnia 2010 roku dzieci i młodzież przygotowywane przez swoich wychowawców i nauczycieli, pod kierownictwem tegorocznej scenarzystki uroczystości, pani Jadwigi Cisowskiej i jej asystentki Anny Jaszczyk zaprezentowali szerokiej publiczności przedstawienie jasełkowe wprowadzając gości w jakże wyjątkową atmosferę Świat Bożego Narodzenia.

Józef i Maryja jak co roku udali się w swoją wędrówkę w poszukiwaniu noclegu. Herod jak zwykle kipiał nienawiścią i złością. Trzej Królowie podązali za gwiazdą, a „pastuszkowie mili” pilnowali stajenki. Tradycyjne sceny Bożego Narodzenia przeplatane były kolędami i pastorałkami w wykonaniu naszych pociech, dzieci z klas najmłodszych i uczniow liceum. Śpiew kolęd (przy akompaniamencie szkolnego wirtuoza p. Januszka Pliwko), przepiękna dekoracja (w wykonaniu p. Marty Machnicy), stroje i gra naszych cudownych aktorów-amatorów nie tylko odtworzyły wydarzenia z betlejemskiej groty ale także – lub przede wszystkim stworzyły wyjątkowy klimat nadchodzących świąt.

Oczywiście nie odbyło się bez małych wpadek i tremy – zresztą zgodnie z zapowiedzią otwierającej uroczystość uczennicy klasy II, która przed odsłonięciem kurtyny, wdzięcznie ogłosiła, iż mali wykonawcy „sami nie wiedzą czy im się to [przedstawienie] uda”.

W nagrodę za trud, tremę i dni prób na uroczystość dotarł sam Święty Mikołaja, który oprócz reniferów miał ze sobą wór prezentów – zarówno dla dzieci przygotowujących przedstawienie jak i dla najmłodszych zgromadzonych na sali.

* * *

Dziękujemy wychowankom, dyrekcji, nauczycielom i rodzicom, którzy swoją pracą i zapałem przyczynili się do powstania tegorocznych Jasełek.

Anna Jaszczyk