Oficjalna strona szkoły im. Generała Władysława Andersa w Chicago
  • facebook

W sobotę 10 kwietnia 2010 roku o godzinie 8:56 czasu polskiego, doszło do katastrofy prezydenckiego samolotu.Na pokładzie było 96 osób.Wśród nich prezydent – Lech Kaczyński wraz z małżonką ,najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego i czolowi przedstawiciele polskiej polityki.Wśród ofiar jest również Wojciech Seweryn – Prezes Komitetu Budowy Pomnika Katyńskiego. Wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział we Mszy św. , którą w intencji ofiar odprawili: ks.Paweł Komperda i ks.Czesław Duda.

Następnie delegacja uczniów, poczet sztandarowy , p.dyrektor Wanda Penar,nauczyciele i księża, udała sie pod Pomnik Katyński żeby oddać hołd ofiarom katastrofy .Pod pomnikiem złożyliśmy kwiaty i odmówiliśmy wspólną modlitwę.

13 marca 2010 roku w Jezuickim Ośrodku Milenijnym w Chicago odbył się koncert  chopinowski w którym uczestniczyli uczniowie naszej szkoły.

„Nie ustawajcie w modlitwie” -5 rocznica śmierci Papieża i czas Wielkiej Nocy –  27 marca 2010 r.

Uroczystość z okazji 5 rocznicy śmierci Papieża i Świąt Wielkanocnych odbyła się w Polskiej Szkole im gen.Władysława Andersa w Chicago.

Wszystkich przybyłych na tę uroczystość powitała dyrektor szkoły

Wanda Penar.

Z tej okazji uczniowie z  naszej szkoły przygotowali montaż słowno- muzyczny poświęcony papieżowi. Recytatorzy podkreślili, że Jan Paweł II bardzo kochał Polaków i był dumny z Polski. Wspomnieli o Jego najważniejszym orędziu, które brzmiało: „nie ustawajcie w modlitwie. Módlcie się zawsze”, bo nie samym chlebem żyje człowiek, ale wszelkim słowem, które pochodzi z ust Bożych. Wspomnieniom towarzyszyły piosenki: „Na Ojczyznę spójrz”, „Barka”, „Kie Święty Ociec był mindzy nami”.

Druga część uroczystości związana była z Wielkanocą. Sala była odświętnie udekorowana ,stoły wielkanocne każdej klasy były pięknie przystrojone a na nich : koszyczki z jajkami, święconka, baby wielkanocne, ciasta świąteczne, baranki i kwiaty. Na scenie umieszczone  zostały  barwne dekoracje symbolizujące święta: pisanki, palmy, wiosenne kwiaty.

W głębi sceny znajdował się symboliczny  Grób Pana Jezusa.  Do czasu tamtych wydarzeń przenieśli nas uczniowie z klasy IV A prezentując

inscenizację . Były również wiersze i piosenki związane ze Świętami Wielkiej Nocy. Całość bardzo  podobała się  społeczności szkolnej.

Program przygotowały: Wiesława Dziedzic, Marta Machnica akompaniował Janusz Pliwko.

Po części artystycznej ksiądz Paweł Komperda poświęcił pokarmy,  które zostały przygotowane przez rodziców. Wszyscy dzielili się święconymi jajkami i degustowali przyniesione potrawy wielkanocne.

Jak co roku o tej porze, na przełomie lutego odbywa się tradycyjna Studniówka, aby obrządkiem starym przypomnieć, że czas się „zabrać” do pracy, bo matura tuż, tuż.

Klasa maturalna naszej szkoły wzięła udział w Studniówce, która odbywała się w pięknych salach Drury Lane, i którą organizowała Szkoła Polska im. I. Paderewskiego.

Dziesięcioro uczniów i Panie opiekunki ogromnie przeżywały tę uroczystość.

W skład klasy wchodziły następujące dzieci:Ania Biernat, Ania Bunda, Dominika Jędryczka, Hania i Sara Sowińskie, Oliwia Nalepa, Marek Przybysławski, Andrzej Mrowca, Darek Drozd, Patryk Żelazko.

Opiekę sprawowały Panie: wych. Marta Machnica, Anna Kubiczek i z ramienia Komitetu Rodzicielskiego Zofia Mrowca.

Obowiązywały tradycyjnie stroje wieczorowe i ….czerwone podwiązki na szczęście, bo szczęściu należy sprzyjać, zwłaszcza, że tegoroczna Studniówka odbywała się 13 lutego 2010.

Studniówkę otworzył Polonez w wykonaniu zespołu Lajkonik, po oficjalnych przemówieniach, w których nie zabrakło szczerych życzeń i pochwał, bo dotrwanie do matury jest warte oklasków.

Młodzież zjadła uroczysty obiad, a następnie rozpoczęły się tańce, które trwały do północy.

Powrót pod szkołę piękną limuzyną zakończył bal.

Czas na naukę…powodzenia

7-go marca 2010 roku w siedzibie Związku Narodowego Polskiego odbyło się ”Spotkanie Towarzyskie „ zorganizowane przez Gminę 120, ZNP .

Uczniowie naszej szkoły wystąpili z programem rozrywkowym pt.” Być kobietą…”

Wystąpili: Michał Kozikowski, Irmina Łabanowski, Natalia Moczybroda, Patrycja Helbin, Marcin Pecak, Natalia Sikora, Tomasz Suchecki, Piotr Chmielewski, Kasia Kozikowski, Kasia Skórka. Zaproszeni goście dużymi brawami nagrodzili występ naszych artystów. W spotkaniu uczestniczyli również nauczyciele z naszej szkoły.

Program przygotowały : Wiesława Dziedzic, Marta Machnica, akompaniował p.Janusz Pliwko.

Ania Kozikowski i Piotr Chmielewski uczniowie kl.VIII wzięli udział w organizowanym przez Gminę 120 ZNP dorocznym konkursie pisowni języka angielskiego „Spelling Bee”. Pani dyrektor przywitała komisję i gości z ZNP i po kilku próbnych rundach przystąpiono do konkursu. Konkurs wygrał Piotr Chmielewski ,który będzie reprezentował Gminę 120 ZNP w konkursie na szczeblu Okręgu. Dziękujemy Ani i Piotrkowi za udział i życzymy powodzenia.

6 marca 2010 roku młodzież naszej szkoły uczestniczyła w niecodziennym spotkaniu z ciekawym człowiekiem-Sybirakiem – panem Wiesławem Adamczykiem.

Spotkanie zorganizowano  w związku z przypadającą w tym roku 70 rocznicą masowej wywózki Polaków ze wschodniej Polski na Sybir.

Pan Wiesław Adamczyk jest żywą legendą tamtych tragicznych wydarzeń, bowiem jako dziecko był jednym z tych setek tysięcy ludzi pozbawionych domu, ojczyzny, skazanych na poniewierkę, głód, choroby i życie w nieludzkich warunkach . Swoje przeżycia i wielu takich jak on wygnańców opisał w książce i zawarł w dokumentalnym filmie „Zapomniana odyseja”.

Młodzież obejrzała film i z dużym zainteresowaniem słuchała wspomnień autora dotyczących nie tylko pobytu na Syberii, ale również wędrówki przez wiele krajów po opuszczeniu „nieludzkiej ziemi” wraz z wojskiem gen. W. Andersa. Były też ciekawe pytania, na które pan  Adamczyk chętnie i bardzo interesująco odpowiadał.

Oprócz filmu „Forgotten Odyssey”  uczniowie obejrzeli zapis rozmowy jaką przeprowadził z panem Adamczykiem oraz z profesorem Johnem Kulczyckim redaktor stacji  WTTW celem przybliżenia tych tragicznych wydarzeń widowni amerykańskiej. W tej rozmowie poruszono bardzo ważne tematy: wywózki na Sybir i zbrodnię katyńską.

Była to wspaniała lekcja historii.

Anna Kubiczek

Obchody 70 rocznicy wywózki Polaków na Syberię odbyły się 07 lutego 2010 roku.

Młodzież naszej szkoły w składzie: Kasia Skórka,Kasia Kozikowski, Piotr Chmielewski, Tomasz Suchecki, Natalia Sikora, Patrycja Helbin, Natalia Moczybroda, Marcin Pecak i Michał Kozikowski wystąpili z programem upamiętniającym te wydarzenia.