Oficjalna strona szkoły im. Generała Władysława Andersa w Chicago
  • facebook

Dzień Patrona i Dzień Nauczyciela

22  października odbyła się uroczysta msza św.  z okazji Dnia Patrona oraz  Dnia Nauczyciela.

Jak co roku w kościele zgromadziła się cała społeczność uczniowska, dyrekcja, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście.

Po mszy św. , akademię rozpoczęło wystąpienie  dyrektor szkoły – pani Wandy Penar, która życzyła nauczycielom radości z trudnej, ale pięknej pracy. Podziękowała im za życzliwość, pomysłowość, a przede wszystkim za podejmowaną pracę, której celem jest kształcenie kolejnych pokoleń młodych ludzi.

Następnie uczniowie z kl.VI wystąpili z programem z okazji Dnia Patrona, który przygotowała p.Maria Kobylarczyk, akompaniował p. J.Pliwko

Nasi młodzi artyści z kl.”0” oraz kl.II pod kierunkiem pań: Anny  Adrzejczak, Danuty Stec  pieśnią i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. W montażu słowno-muzycznym podziękowali swoim pedagogom za trud, jaki wkładają w ich edukację, za przekazywaną im każdego dnia wiedzę, za cierpliwość, poświęcenie i troskę, jaką im okazują.

 

 

13 lutego odbył się egzamin uczniów przystępujących do Sakramentu Bierzmowania.

W sobotę 19 września 2015r. odbyło sie uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

 

We wtorkowy wieczór 24 lutego 2015 r. przybył do naszej parafii JE ks. Bp  Andrzej Wypych by przewodniczyć uroczystej liturgii Bierzmowania młodzieży klas ósmych. Najpierw spotkał się na obiedzie z p.dyrektor i nauczycielami a o godz. 18.00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, którą wraz ks. Biskupem koncelebrowali: ks. Proboszcz Gene Dyer, ks. Rafał Ziajka oraz asystent biskupa ks. Łukasz Pyka. Komentarz przed mszą odczytała katechetka Anna Franczyk, która przygotowywała młodzież do Bierzmowania. W imieniu zgromadzonych w kościele rodziców Dostojnego Gościa powitali i zwrócili sie z prośbą o udzielenie Sakramentu Bierzmowania  państwo Joanna i Janusz Ślusarczyk. W pełnej ciepła i serdeczności homilii ks. Biskup Andrzej zwrócił się do młodzieży z zaproszeniem do jeszcze większej przyjaźni z Bogiem, zaangażowania w życie kościoła i  do odważnego świadectwa wiary. Po kazaniu miał miejsce wyczekiwany moment przyjęcia przez kandydatów sakramentu Bierzmowania. Każdy z nich wraz ze swym świadkiem odważnie podchodził do ks. Biskupa, by przyjąć Dary Ducha św. Na zakończenie liturgii głos zabrała p. dyrektor Wanda Penar, która podziękowała  ks. Biskupowi oraz wszystkim osobom odpowiedzialnym za przygotowanie do przyjęcia Sakramentu oraz przedstawiciele młodzieży: Nicolle Juszczyk i Jakub Wasilik którzy w swoich słowach zapewnili o szczerym pragnieniu życia wiarą jako dojrzali chrześcijanie. Dorota Dąbrowska i Eugeniusz Bobowik przedstawiciele rodziców, również skierowali słowa  podziękowania ks. Biskupowi wręczając bukiet kwiatów. Na zakończenie uroczystości p. katechetka wręczyła wszystkim dyplomy i pamiątki Sakramentu Bierzmowania. Dziękujemy wszystkim, którzy swoim zaangażowaniem uświetnili przebieg tej wspaniałej uroczystości. A nowo bierzmowanym życzymy, aby byli świadkami wiary w Jezusa Chrystusa

 

Jednym z ważniejszych i szczególnych wydarzeń  w szkole jest przyjęcie uczniów klas pierwszych w poczet braci uczniowskiej. Właśnie 25 pazdziernika 2014 r. w obecności nauczycieli i rodzicow , 23 “pierwszaków “ ślubowało na sztandar szkoły. Uroczystość rozpoczęła  się występem artystycznym  pierwszaków przygotowanym przez wychowawczynię p. Agatę Wodziński. Uczniowie przyrzekali uczyć się pilnie. Ślubowali być dobrymi kolegami i koleżankami. Obiecali rodzicom i nauczycielom sprawiać radość swoją nauką i zachowaniem.  W dowód tak ważnego wydarzenia każdy pierwszak otrzymał  pamiątkowy  Dyplom i książkę.Nierozłącznym ceremoniałem ślubowania jest akt pasowania uczniów tradycyjnym drewnianym ołówkiem. Ceremonii pasowania uczniów dokonała pani dyrektor  Wanda Penar.

W imieniu Dyrekcji, nauczycieli I starszych kolegów, życzymy najmłodszym uczniom, dużo radości z codziennej podróży w cudowny świat nauki oraz wielu przyjaciół.

 

W sobotę 26 pazdziernika 2013 roku w szkole im. Generała Wł. Andersa w Chicago odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych.

Wszystkie pierwszaki w odświętnych strojach przybyli do szkoły.

Do pięknie udekorowanej sali weszły dwie klasy z wychowawczyniami.  Uczniowie mieli na głowach niebieskie czapeczki, a w rękach trzymali czerwone maki symbol naszej szkoły.

Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu, pani dyrektor Wanda Penar powitała wszystkich zebranych.

Następnie pierwszoklasiści przedstawili program artystyczny – były piosenki i wierszyki. Po cześci artystycznej nastapiła część oficjalna.

Przy sztandarze dzieci z przejęciem powtarzały tekst ślubowania czytany przez wychowawczynię klasy I a Marie Ciastoń.

Po ślubowaniu każdy uczeń był osobiście pasowany na ucznia klasy pierwszej przez panią dyrektor ogromnym ołówkiem.

Dzieci otrzymaly rownież dyplomy i pamiątkowe książeczki. Był to niezwykły moment dla uczniów, rodziców i wychowawców.

Pierwszoklasiści stali sie stuprocentowymi uczniami naszej wspaniałej szkoly im. Generała Wł. Andersa.

Myślę, że uczniowie z dumą i powagą zasiadają teraz w szkolnych ławkach, a ten dzień ważny dla nich długo pozostanie w Ich pamięci.

 

Podsumowaniem uroczystości był poczęstunek dla dzieci i  rodziców.

 

 

Agata Wodziński

wychowawczyni klasy I b

 

19 pazdziernika 2013r. obchodziliśmy, jak corocznie w naszej szkole, Dzień Patrona Szkoły i Dzień Nauczyciela. Uroczystość zaszczyciło swoją obecnością wielu gości.  Podczas tej uroczystości pani dyrektor  Wanda Penar złożyła gratulacje naszym  odznaczonym nauczycielkom: p. Barbarze Kubik, p.Brygidzie Urban i p.Agacie Wodzińskiej. Przedstawiciele rodziców  również złożyli paniom gratulacje i wręczyli kwiaty. Z okazji Dnia Nauczyciela  uczniowie z  klas: IIa, IIIa, Va wystąpili z programem dla nauczycieli. Część artystyczną przygotowały panie: Anna Andrzejczak i Maria Kobylarczyk.

 

 

Uczniowie klasy VIIIb oraz dzieci z zespołu teatralnego uświetnili uroczystość wykonaniem montażu słowno-muzycznego poświęconego osobie Patrona Szkoły.Przykład, jaki dał swoim życiem i niezłomną postawą generał Władysław Anders, jest dla całej społeczności szkolnej zobowiązaniem, aby bohaterskie czyny, odważne poglądy i wielki patriotyzm przekazać młodym pokoleniom. Pamięć bohaterstwa i patriotyzmu Generała codziennie przypomina o tym, czym jest powinność Polaka wobec Ojczyzny. Program przygotowała Wiesława Dziedzic a akompaniował p.Janusz Pliwko.

Po programach artystycznych ksiądz Artur Marat odprawił mszę św. w intencji nauczycieli.Na zakończenie uroczystości pani dyrektor zaprosiła wszystkich na poczestunek.

 

Image (52)

Msza św. z okazji rozpoczęcia roku szkolnego odbyła się 14 września 2013r. Mszę św. Odprawił ks.Artur Marat, który w homilii powiedział” Pokój ludzki jest pełen obaw, że coś tracimy, radośc krótkotrwała.  Ale jest pokój Chrystusowy, który daje radość i spokój serca – i tego wam życzę.” Po mszy św.ksiądz Artur udzielił wszystkim błogosławieństwa, poświęcił podręczniki i przybory szkolne.